Kingston Brass Fauceture KVPB30MBS Templeton 30 in. Carrara Marble Vanity Top Backsplash, Carrara White
★★★★★ 4.1 142 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by annapolischristianacademy.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Built from a stunning marble for long-lasting durability, the Templeton 30 in. Carrara marble vanity top backsplash offers elegant and transitional stylings. With different shades and natural designs, otherwise known as veining, no two sinks will be alike. Available in differing lengths, this vanity top backsplash in particular features dimensions of 30 inch (L) x 3/4 inch (W) x 4 inch (H). Pair this top with console legs, available in a variety of finishes. Kingston's carrara marble is polished, but it is not sealed. Polished marble has a shiny surface and resists stains. Natural stone, even when polished, is still somewhat porous and does remain susceptible to etching by acidic compounds like fruit juice, vinegar, some cleaning solvents, etc. For customers that wish to further protect their investment the marble can be sealed. The following is intended solely for informational purposes. Kingston does not warranty nor accept liability for damages or other negative outcomes resulting from any treatment or coating applied to the surface after purchase, whether applied by the customer or by a third party. For anyone unfamiliar with this nature of project, Kingston recommends consulting an experienced professional in your area. When looking for a sealant product, please be sure to seek a product specifically designed for use on polished marble, granite or other natural stone surfaces. Be sure to always avoid anything containing a citrus ingredient, acid ingredient, tung oil, linseed oil, or other natural oils. These can damage or discolor your marble.
  • Fabricated from solid marble
  • Fits directly on most standard 30" vanity cabinet
  • For installation onto select vanity sinks - check model for compatibility
  • Overall dimensions: (L)30" x (W)4" x (T)3/4"
UPC 663370736513
Size 30 x 0.75 x 4
Color Carrara White
Shape Rectangular
Style Transitional
Brand Name Kingston Brass
Drain Type Pop-Up
Hole Count 3
Item Weight 11 Pounds
Finish Types Carrara White
Manufacturer Kingston Brass
Model Number KVPB30MBS
Material Type Marble
Item Type Name 30 in. Carrara Marble Vanity Top Backsplash
Installation Type built-in
Included Components Backsplash
Manufacturer Part Number KVPB30MBS
Item Dimensions D x W x H 0.75"D x 30"W x 4"H
Product Care Instructions Wipe with Dry Cloth
Global Trade Identification Number 00663370736513
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
142 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (109)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (14)